ფრიდონ ინჯია ფრიდონ ინჯია
  • ☎ (თბილისი)
  • (+99532)2281162
  • ოთახი (თბილისი)
  • C-703
  • დაბადების თარიღი
  • 05-01-1946

საქართველოს X მოწვევის პარლამენტი (05-01-2021 )

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „დავით თარხან-მოურავი, ირმა ინაშვილი - საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

საქართველოს V მოწვევის პარლამენტი (08-12-2000 - 22-04-2004)

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „შალვა ნათელაშვილი - საქართველოს ლეიბორისტული პარტია“
  • საარჩევნო ფორმა: მაჟორიტარული
  • მარტვილი

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ლენინგრადის პროფ. მ.ა.ბონჩ-ბრუევიჩის სახელობის კავშირგაბმულობის ელექტროტექნიკური ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • რადიოკავშირგაბმულობის და რადიომაუწყებლობის ინჟინერი
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • საერთაშორისო და საქალაქთაშორისო კავშირგაბმულობა

სამუშაო გამოცდილება

  • შპს „ახალი ქსელების“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე (2005 - )
  • შპს „ფოპტნეტის“ სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე (2004 - )
  • სს „ეგრისის“ სამეცნიერო ხელმძღვანელი, მთავარი მრჩეველი (2001 - 2008)
  • სს „ეგრისის“ პრეზიდენტი (1998 - 2000)
  • საქართველოს კავშირგაბმულობისა და ფოსტის მინისტრი (1995 - 1998)
  • სასაქართველოს კავშირგაბმულობის მინისტრის მოადგილე, მინისტრი (1992 - 1995)
  • სს „ეგრისის“ დირექტორი (1990 - 1994)
  • ლენინგრადის სამეცნიერო-სამრეწველო გაერთიანება „კრასნაია ზარიას“ ელექტრო-ტექნიკურ მოწყობილობათა ს/კ ინსტიტუტის თბილისის ფილიალის მთ.ინჟინერი, დირექტორი (1984 - 1990)
  • სსრკ კავშირგაბმულობის სამინისტროს მთავარი სამეცნიერო-ტექნიკური სამმართველოს უფროსი ინჟინერი (1980 - 1984)
  • ლენინგრადის პროფ. მ.ა.ბონჩ-ბრუევიჩის სახ. კავშირგაბმულობის ელ. ტექნიკური ინსტიტუტი, ლაბორატორიის გამგე (1972 - 1976)
  • სამხედრო არმიაში სავალდებულო სამსახური (1970 - 1972)
  • ელექტროტექნიკისა და ტექნოლოგიის ცენტრალური ს/კ ინსტიტუტი, ინჟინერი (1969 - 1970)
  • ლენინის სახ.გაერთიანებული საავადმყოფოს სანიტარი (1963 - 1964)
  • გეგეჭკორის რ-ნის ეპიდსადგურის დერატიზატორი (1962 - 1963)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • რადიოკავშირგაბმულობის საერთაშორისო აკადემიის აკადემიკოსი
  • აკადემიური ხარისხი
  • ტექნიკურ მეცნიერებათა დოქტორი
  • აკადემიური ხარისხი
  • ავტომატური ელექტროკავშირგაბმულობის კათედრის პროფესორი (სტუ)
  • აკადემიური ხარისხი
  • საინჟინრო აკადემიის აკადემიკოსი

სახელმწიფო ჯილდოები

  • ვახტანგ გორგასლის II ხარისხის ორდენი (01-01-1996)

საპატიო წოდება

  • მედალი „შრომის ვეტერანი“ (01-01-1988)

დამატებითი ინფორმაცია

მედალი „შრომის ვეტერანი“ - 1998 წ.

კომიტეტი

  • arrow
    დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (11-02-2021 )
  • arrow
    დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (05-01-2021 )
  • arrow
    დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (05-01-2021 - 11-02-2021)
  • arrow
    დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (07-06-2002 - 22-04-2004)
  • arrow
    რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (20-03-2002 - 07-06-2002)
  • arrow
    გადასახადებისა და შემოსავლების კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (10-04-2001 - 22-04-2004)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ავსტრალიის თანამეგობრობის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    კორეის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    მალაიზიის ფედერაციის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    თურქეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    საფრანგეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    იაპონიის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    სინგაპურის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )
  • arrow
    ფინეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა (PACE), ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (05-01-2021 )
  • arrow
    ნატოს საპარლამენტო ასამბლეა (NATO PA), სათადარიგო შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (05-01-2021 )
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის მუდმივმოქმედი რუსეთის საპარლამენტო დელეგაცია - საპარლამენტო დელეგაციის წევრი (20-09-2002 - 22-04-2004)

საპარლამენტო საბჭო

  • arrow
    გენდერული თანასწორობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო - საბჭოს წევრი (27-01-2021 )

სხვა

  • arrow
    სომხეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (18-02-2021 )