თამარ ჩუგოშვილი თამარ ჩუგოშვილი
  • ☎ (თბილისი)
  • (+99532)2281126
  • ოთახი (თბილისი)
  • B-106
  • დაბადების თარიღი
  • 11-08-1984

საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი (18-11-2016 )

  • პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე

საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი (18-11-2016 )

  • პარლამენტის წევრი
  • საარჩევნო ბლოკი: „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო“
  • საარჩევნო ფორმა: პარტიული სიით

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • სამართალმცოდნე
  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • ჰარვარდის უნივერსიტეტი
  • სპეციალობა
  • სახელმწიფო ადმინისტრირება

სამუშაო გამოცდილება

  • აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის საკანონმდებლო და პოლიტიკის რეფორმის პროგრამის ხელმძღვანელი (2015 - 2016)
  • საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია, პრემიერ-მინისტრის თანაშემწე ადამიანის უფლებებისა და გენდერული თანასწორობის საკითხებში, ადამიანის უფლებათა სამდივნოს ხელმძღვანელი (2013 - 2014)
  • საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის (GYLA) თავმჯდომარე (2010 - 2012)
  • საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის საპარლამენტო მდივანი (2005 - 2010)

კვალიფიკაციის ასამაღლებელი კურსები

  • საკანონმდებლო სტაჟირების პროგრამა (ვაშინგტონი, აშშ) (01-01-2010)
  • ევროკავშირის ვიზიტორთა პროგრამა (ბრიუსელი, ბელგია) (01-01-2012)
  • ადამიანური რესურსების მართვა (კემბრიჯი, აშშ) (01-01-2006)

ფრაქცია

  • arrow
    ფრაქცია „ქართული ოცნება“ - ფრაქციის წევრი (18-11-2016 )

კომისია

  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (03-09-2019 )
  • arrow
    „საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილების შეტანის შესახებ“ საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაძე“ საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (03-09-2019 )
  • arrow
    საქართველოს კონსტიტუციასთან საქართველოს საკანონმდებლო აქტების ჰარმონიზაციის საპარლამენტო კომისია - კომისიის წევრი (19-03-2018 - 27-06-2019)
  • arrow
    ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის (ნატო) საპარლამენტო ასამბლეის საგაზაფხულო სესიის (2017 წლის 26-29 მაისი) საორგანიზაციო კომისია - კომისიის წევრი (01-03-2017 - 29-05-2017)
  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (23-12-2016 - 04-05-2017)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ამერიკის შეერთებული შტატების პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (10-03-2017 )
  • arrow
    არგენტინის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ბრაზილიის ფედერაციული რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ისრაელის სახელმწიფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (10-03-2017 )
  • arrow
    კუბის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    მექსიკის შეერთებული შტატების პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ურუგვაის აღმოსავლური რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (10-03-2017 )
  • arrow
    ნორვეგიის სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    ჩილეს რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (10-03-2017 )

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეა (PACE), ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (29-12-2016 )

საპარლამენტო საბჭო

  • arrow
    ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო - საბჭოს წევრი (25-05-2018 )
  • arrow
    ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო - საბჭოს წევრი (16-01-2017 - 25-05-2018)
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის გენდერული თანასწორობის საბჭო - საბჭოს თავმჯდომარე (06-01-2017 )
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის სათათბირო ორგანო - ხაზინადართა საბჭო - საბჭოს თავმჯდომარე (22-11-2016 )

სხვა

  • arrow
    საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი - პარლამენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი (08-10-2019 - 11-10-2019)
  • arrow
    საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი - პარლამენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი (21-06-2019 - 25-06-2019)
  • arrow
    საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი - პარლამენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი (29-05-2019 - 01-06-2019)
  • arrow
    საჯარო სამართლის იურიდიული პირის − საქართველოს პარლამენტის კვლევითი ცენტრის სამეთვალყურეო საბჭო - საბჭოს წევრი (17-05-2019 )
  • arrow
    საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი - პარლამენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი (06-04-2019 - 07-04-2019)
  • arrow
    საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი - პარლამენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი (27-03-2019 - 30-03-2019)
  • arrow
    საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი - პარლამენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი (24-02-2019 - 26-02-2019)
  • arrow
    საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი - პარლამენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი (12-02-2019 - 15-02-2019)
  • arrow
    საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი - პარლამენტის თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი (14-01-2019 - 18-01-2019)