სალომე ზურაბიშვილი სალომე ზურაბიშვილი
  • ☎ (ქუთაისი)
  • (+99532)2289248
  • ☎ (თბილისი)
  • (+99532)2281217
  • ოთახი (თბილისი)
  • C-321
  • ოთახი (ქუთაისი)
  • C-204-207
  • დაბადების თარიღი
  • 18-03-1952

საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტი (18-11-2016 )

განათლება

  • საგანმანათლებლო დაწესებულება
  • პარიზის პოლიტიკურ მეცნიერებათა ინსტიტუტი
  • სპეციალობა
  • საერთაშორისო ურთიერთობები

სამუშაო გამოცდილება

  • გაეროს ირანის მონიტორინგის ექსპერტთა ჯგუფი (2010 - 2015)
  • პოლიტიკურ მეცნიერებათა ინსტიტუტის პროფესორი (2006 - 2015)
  • „საქართველოს გზა“- პარტიის თავმჯდომარე (2006 - 2010)
  • საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი (2004 - 2005)
  • ელჩი (2003 - 2004)
  • ინსპექცია, სტრატეგიული დეპარტამენტი (1996 - 2003)
  • ნატო - დასავლეთ ევროპის გაერთიანება (1993 - 1996)
  • საფრანგეის დესპანი ჩადში (1990 - 1993)
  • ეუთოს წარმომადგენელი ავსტრიაში (1988 - 1989)
  • საფრანგეთის საელჩოს პირველი მდივანი ვაშინგტონში (1984 - 1988)
  • სტრატეგიული დაგეგმარების ცენტრი (1980 - 1984)
  • საფრანგეთის წარმომადგელელი გაეროში (1977 - 1980)
  • საფრანგეთის საგარეო საქმეთა უწყება (დიპლომატიური სამსახური) (1974 - 2004)
  • საფრანგეთის საელჩოს მე-3 მდივანი იტალიაში (1974 - 1977)

აკადემიური ხარისხი

  • აკადემიური ხარისხი
  • პარიზის პოლიტიკურ მეცნიერებათა ინსტიტუტის ასოცირებული პროფესორი

საპატიო წოდება

  • იტალიის ღირსების ორდენი
  • საფრანგეთის ღირსების ორდენი
  • საფრანგეთის საპატიო ლეგიონის კავალერი
  • პოლონეთის ღირსების ორდენი

კომიტეტი

  • arrow
    დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი - კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (21-11-2016 )
  • arrow
    განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი - კომიტეტის წევრი (18-11-2016 )

კომისია

  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისია - კომისიის თავმჯდომარის მოადგილე (10-03-2017 )
  • arrow
    სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის 2016 წლის ფინანსური აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისია - კომისიის წევრი (01-03-2017 - 10-03-2017)
  • arrow
    სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისია - კომისიის წევრი (23-12-2016 - 04-05-2017)

საპარლამენტო ჯგუფი

  • arrow
    ამერიკის შეერთებული შტატების პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    თურქეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    საბერძნეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    საფრანგეთის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის ხელმძღვანელი (10-03-2017 )
  • arrow
    ისრაელის სახელმწიფოს პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    იტალიის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )
  • arrow
    კვიპროსის რესპუბლიკის პარლამენტთან მეგობრობის ჯგუფი - მეგობრობის ჯგუფის წევრი (10-03-2017 )

საპარლამენტო დელეგაცია

  • arrow
    ფრანგულენოვანი ქვეყნების საპარლამენტო ასამბლეა (APF), ძირითადი შემადგენლობა - საპარლამენტო დელეგაციის ხელმძღვანელი (29-12-2016 )